Esileht » Aktiivne » Septembris muutub Harjumaa ühistranspordi piletimüügisüsteem

Septembris muutub Harjumaa ühistranspordi piletimüügisüsteem

21. septembrist hakkab Harjumaa ühistranspordis tööle uus piletimüügisüsteem – seniseid paberpileteid hakkavad asendama e-piletid. Üksikpileteid saab bussijuhilt sularaha eest ka edaspidi osta.

Uus piletisüsteem toob kaasa mõningaid muudatusi. Kui seni sai pileti osta bussijuhi käest sularaha eest, siis nüüd lisandub uus võimalus – pileti saab osta spetsiaalsele e-kaardile ehk Ühiskaardile laetud rahaga. Uued e-kaardid hakkavad kehtima nii Tallinnas kui Harjumaal. Kui sõite on rohkem ning regulaarselt, on kõige mugavam osta endale kuukaart.
Et Ühiskaardiga piletit osta, tuleb kaardile eelnevalt raha laadida. Selleks on kaks võimalust – Tallinna ja Harjumaa müügipunktides ning bussijuhi juures bussis, kusjuures bussis saab raha kaardile laadida ainult viie euro või selle kordse väärtuses (nt 10, 15 jne eurot). Kuupileteid bussist osta ei saa. Müügikohti, kus raha kaardile laadida saab, on palju – postkontorid, R-kioskid, mitmed kauplused, kioskid ning ka Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroo. Lisaks on võimalik kaardile raha laadida ka e-pangas, mobiil- ja lauatelefoniga, info- ja ostuliinilt 11800 ning otsekorraldusega.

Soodustused jäävad kehtima
Kuigi uus piletisüsteem toob kaasa mõningaid muudatusi, jäävad kõik senised sõidusoodustused kehtima ka edaspidi. Erinevalt varasemast võimaldab uus süsteem kohalikel omavalitsustel kehtestada oma elanikele ka maakonnaliinidel sõidusoodustusi. Põhiliselt puudutab see õpilastele ja pensionäridele tehtavaid soodustusi. Ühtseid sõidusoodustusi Harjumaal seni ei olnud ja ka uue süsteemi juurutamisega neid ei kehtestata. Samas on kõigil kohalikel omavalitsustel võimalus seda ise teha. Uus süsteem võimaldab kohalike soodustuste üle pidada väga täpset arvestust. Soodustuste andmist hakkavad kohalikud omavalitsused ise haldama – nad sisestavad soodustused piletisüsteemi ning neid arvestatakse automaatselt iga sõidu eest tasumisel või kuukaarti ostes. Selleks, et soodustusi arvestataks õigele inimesele, tuleb Ühiskaart isikustada. Seda saab teha internetis või teistes Ühiskaardi müügikohtades. Harjumaal vahetavad uued piletid välja seni kasutusel olnud paberist kuupiletid, mis kehtisid kuu esimesest päevast kuu viimase päevani. Need asenduvad 30 päeva piletitega, mis hakkavad kehtima ostmise päevast.
2013. aasta jooksul on plaanis uus süsteem laiendada kõigile Harjumaa omavalitsuste siseliinidele, mida halduslepingute kaudu haldab Harjumaa Ühistranspordikeskus.

Muudatused Tallinnas
Tallinnas toob septembrist rakenduv piletisüsteem kaasa rohkem muudatusi.
Bussidesse paigaldatakse oranži värvi validaatorid, mis registreerivad ühistranspordi kasutaja sõidukorra ning kontrollivad sõiduõigust. Tänu uuele süsteemile on transpordikorraldajatel võimalik senisest paremini kujundada ühistranspordi graafikuid nii, et see arvestaks erinevate aega koormusi ja oleks seeläbi tarbijale kõige mugavam. Samuti väheneb bussides sularahaga arveldamine, et hoida kokku sõitjate aega.
Kuigi üksikpiletite osas midagi ei muutu ja neid saab endiselt osta bussijuhi käest ka sularaha eest, on sõitjate jaoks mugavam pileti soetamiseks laadida e-kaardiga seotud kontole raha ning bussi sisenedes see validaatoris aktiveerida. Kindlasti tuleb meeles pidada, et tunnipilet kehtib ainult siis, kui see on valideeritud!
Kuna süsteem peab ise arvestust üksikute sõitude osas, siis ei tule reisijal ühes päevas rohkem kui päevapileti maksumuse ulatuses sõitude eest tasuda. Tänu sellele muudatusele ei pea enam kartma, et erakorralised sõidud rahakotist liiga palju raha võtavad.
Sobivaima e-pileti kalkulatsioon toimub hetkel ainult ühe ööpäeva piires. See tähendab, et püsisõitjal on endiselt kõige kasulikum osta kuukaart. Kuukaarti saab osta uuele piletikaardile samamoodi nagu seni ID-piletit.
Ühistranspordi piletikaardiks sobib nii spetsiaalne e-kaart ehk Ühiskaart,aga ka vastava kiibiga varustatud ISIC-kaart või õpilaspilet. Ühiskaarte müüakse Harjumaal ja Tallinnas paljudes erinevates müügikohtades, et kõigil oleks võimalik see lihtsalt soetada. Ühiskaart maksab 2 eurot.
Kuni järgmise aasta aprillini jääb paralleelselt kasutusele ka seni kehtinud ID-pilet.Senised paberpiletid kehtivad 2012. aasta lõpuni ning edaspidi on võimalik osta üksikpiletit ka bussijuhi käest.

Uus piletimüügisüsteem võimaldab lisaks integreeritusele Harjumaa ühistranspordi ja Tallinn Cardiga sõitude valideerimisega kaasneva teabe abil transpordikorraldajatel luua ühistranspordi kasutajate vajadusi paremini arvestav liinivõrk.
Süsteem on kergesti laiendatav ning võimaldab ka teistel linnadel ja maakondadel süsteemiga liituda.
Uue piletisüsteemi kohta saab lisainfot internetist aadressil www.pilet.eeja telefonil 11800. Samuti võib küsimustega pöörduda e-postiaadressil info@pilet.ee.

Uut süsteemi arendab välja ning haldab järgmisel neljal aastal riigihanke võitnud Ühendatud Piletid AS. Uus piletimüügisüsteem läheb Tallinnale ja Harjumaale maksma 4,6 miljonit eurot, mis on ligikaudu 20 korda vähem kui piletimüügisüsteem koos 5-aastase haldusega Helsingis.

Kristjan Konks
Ühendatud Piletid AS