Aedlinn

Muuga aedlinn on arenev eramupiirkond Maardu linna haldusalas, mis on kujunenud varem Tallinna piires olnud suvilapiirkonnast.

Muuga on tihe, kuni kahekorruseliste eramute piirkond, mille planeering võimaldab seda käsitleda omaette aedlinnana. Aedlinna kogupindala on ligikaudu 448 ha ning selles paikneb ligikaudu 3000 kinnistut keskmise suurusega 1000 m². 2004. aasta kevadel on Maardu üldplaneeringu koostamise käigus läbi viidud Muuga elanike uuring, täpsustamaks elanike probleeme ja soove. Eelkõige takistab Muuga aedlinna arengut ebapiisav tehniline infrastruktuur – teede halb olukord, kehv elektri- ja veevarustus, kanalisatsiooni puudulikkus, ebapiisav telefonivõrk, tänavavalgustuse puudulikkus. Mitme kitsaskoha leevendamiseks on valmimas projektid.

AJALUGU

Muuga aedlinna hakati suvilaid ehitama 1950ndail aastail. Vanemad suvilad Muuga tee ääres olid vastavalt tolleaegseile ehitusnormidele üsna väikesed. Pääsu Muuga aedlinnast mere äärde lõikas ära Muuga sadama ehituse algus. Aedlinna serva läbib sadamasse suunduv tee.

TRANSPORT
Muuga aedlinna pääseb bussidega nr 34a, 102, 103, 172, 173, J3, J6, J9, V6, V7 ja V7a.

REGISTREERITUD ELANIKKE
Maardu elanike registri andmetel elab seisuga 01.01.2011 Muuga aedlinnas 1830  elanikku.

TEENINDUSASUTUSED

Kirsipuu kauplus Õunapuu pst 47
Toidupood

NZ Market endise Kabelikivi poe kõrval Kallavere tee 41
Toidupood, baar, hostel, saun, ilusalong,

Maxima X kauplus Muuga tee/Altmetsa tee ristmiku juures
Juuksur, apteek, lillepood, lemmikloomakauplus

Krooni auto Altmetsa tee 10/5
Autoteenindus

VAATAMISVÄÄRSUSED
Muuga aedlinna ümbritsevad vaatamisväärsused asuvad nii Maardu kui ka Viimsi valla territooriumil.

  • Suuruselt teine hiidrahn Eestis – Muuga Kabelikivi – on 18,7 m pikkune, 15 m laiune ja kuni 7 m kõrgune hiidrahn. Kivi maapealse osa maht on 728 kuupmeetrit, kuid koos maa-aluse osaga on see eeldatavasti palju suurem.
  • Hansumäe kivikülv asub Muuga Kabelikivist 700 meetri kaugusel loodes Hansumäe talu ümbritsevas soises sanglepa-toomingalodus. See koosneb 10 rändrahnust: 6 neist lesib üsna lähestikku vana talumaja ümber, 4 üksikult pisut kaugemal. Neist suurima, 31,2-meetrise ümbermõõduga Hansumäe hiidrahnu (nimetatud ka Keldrikiviks) mõõtmed on: pikkus 10,2 meetrit, laius 7,8 meetrit ja kõrgus 4,5 meetrit. Maht on ligi 200 m³. Keldrikivi koosneb rabakivist. Hiidrahnu ümbruses on mitmesaja meetri laiune kivikülv. Kive jätkub kõrvalasuva Mustamäe talu metsa allagi.
  • Miku raudkivid asuvad Sarapiku tee 1 kinnistul, Vana-Narva maantee ja Muuga aedlinna vahelise Kaldase tee läheduses. Miku raudkivid on kaks lähestikku asuvat rabakivi (viiburgiiti) rahnu. Miku Raudkivi mõõtmed on 6,1×5,2×4,4m, ümbermõõt 17,8 m, Kivi ees paikneb Järikivi, mis paikneb nagu järi suure kivilaua ees. Järikivi mõõtmed on 5,3×3,9×1,9m, ümbermõõt 14,5 m. Miku raudkivid on kaitse all (III kategooria kaitstav loodusmälestis).
  • Iru aiandi kivi asub Kaldase tee 13 territooriumil, ent on Kaldase teelt vaadeldav. Iru aiandi kivi on rabakivirahn. Kivi mõõtmed on 7,0×4,8×3,5m, ümbermõõt 19,6m. Kivi on kaitse all (III kategooria kaitstav loodusmälestis).

Muugal ja selle ümbruses on ka mitmeid rohealasid, vt täpsemalt Muuga rohealade lehelt: http://muugaaedlinn.ee/rohealad/

ILM
Muuga aedlinnale lähima ilmateabe saab Muuga sadama ilmajaamast.
http://on-line.msi.ttu.ee/muuga/

Muutmis- ja parandusettepanekud foorumis: http://www.muugaaedlinn.ee/foorum/viewtopic.php?pid=3256#p3256